Iławskie Centrum Kultury 2019r.

1-3.05 – „Majówka”
10-12.05 – „Lotnicza Majówka” – ICK imprezy towarzyszące ( kino plenerowe, animacje dla dzieci – Amfiteatr)
18.05 – „Noc Muzeów w Iławie”
Organizatorzy: ICK, Biblioteka, Galeria Grafiki „Mon Petit Louvre”,Kuźnia Talentów, Szkoła Podstawowa nr1,Przedszkole Miejskie nr5,Urząd Miasta, Parafia Przemienienia Pańskiego.

1.06 – Festyn familijny – Osiedle Piastowskie
2.06 – ”Dzień Dziecka” – Amfiteatr
7.06 – „Przedszkole Tańczy i Śpiewa” – Amfiteatr
8.06 – Przegląd Chórów Uniwersytetów Trzeciego Wieku – Amfiteatr
16.06 – ”Popołudnie z Kulturą Ukraińską” – Amfiteatr
22.06 – Festyn familijny – Osiedle Lubawskie

29.06 – TOP DISCO ’80 /Boisko przy basenie/
Wystąpią: Sonique ,GinaT, Joy, BoneyM

29-30.06 – Festiwal Smaków Food Tracków /Parking przy basenie/

13-14 lipca 2019r. DNI IŁAWY

13.07 – DNI IŁAWY pod patronatem Radia Eska /Boisko przy basenie/
Wystąpią : Electric Light Orchestra, Anna Wyszkoni, Golec Orchestra

14.07 – DNI IŁAWY /Amfiteatr/
– Biesiada z zespołem Arkadia ( program śląski, cygański i góralski ) oraz zespół Tercet Egzotyczny

27.07 – KABARETON – Marcin Daniec, Igor Kwiatkowski / Amfiteatr/

03.08 – „SZANTY NAD JEZIORAKIEM” /Amfiteatr /
Wystąpią: Szantaż, Stonehenge, Mietek Folk, Sztywny Rumpel

09-11.08 – Międzynarodowy Festiwal Jazzu Tradycyjnego Old Jazz Meeting
„Złota Tarka ‘ 2019”.

31.08 – SOUNDLAKE FESTIWAL – Amfiteatr
Wystąpią: Para, Micromusic, The Dumplings, Fisz Emade Tworzywo

16 września 2019 r.
ICK wspierało organizacyjnie wydarzenie w kinoteatrze, na które złożyły się: projekcja filmu Jonatana Teplitzky’ego „Droga do zapomnienia” oraz rozmowa o wybaczaniu z udziałem psycholog Danuty Górny.

16 września 2019 r.
W kinoteatrze w ramach WAMA Film Festiwal RETROSPEKCJA odbyła się projekcje następujących filmów: „Dziku”, „ Ukołysz mnie”, „Techno” i „Fokstrot”.

21 września – Piknik Inspiracji, współorganizacja
stoiska, animacje, inspiracje;
spektakl „Kajtuś Czarodziej”;
spotkanie z podróżnikiem Piotrem Wnukiem, który opowiedział o Indochinach, Laosie, Kambodży i Wietnamie;

23 września
W ramach projektu „ Teatr Polska” ICK zorganizowało:
spektakl Teatralny „Jeremi się ogarnia. Lol” w wykonaniu Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie – bezpłatne wejściówki. Spektakl obejrzało 220 osób;
bezpłatne warsztaty teatralne dla dzieci, które poprowadziła aktorka Agnieszka Kolan. W warsztatach wzięło udział 20 osób.

4 października 2019 r.
Spotkanie z kierownictwem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostródzie i uzgodnienia koncepcyjne w sprawie Koncertu Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego podczas obchodów Dni Iławy. 22 października projekt zyskał akceptację Dyrektora Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego. Koncert zaplanowano na 28 czerwca 2020 roku.

6 października
Projekcja z cyklu „Kultowe Bajki” we współpracy z Ośrodkiem Psychoedukacji.

7 października
„To każdy rodzic powinien zobaczyć”: ICK było współorganizatorem spotkania z ekspertem ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie połączonego z projekcją filmu „Pożegnanie z niewinnością”.

9 października 219 r.
Spotkanie w sprawie reaktywacji FAMA Rock Festival.

13 października 2019 r.
Iławskie Centrum Kultury było współorganizatorem koncertu finałowego zespołu Iława Gospel Singers. Zapewniliśmy realizację sceny, sprzęt sceniczny, obsługę techniczną wydarzenia i nagłośnienie.

14 października 2019 r.
W kinoteatrze odbyła się uroczysta gala z okazji Święta Edukacji Narodowej. Wręczono odznaczenia, wyróżnienia oraz podziękowania nauczycielom z iławskich szkół i przedszkoli. ICK zapewniło realizację dźwięku, świateł, koncert Krzysztofa Gwiazdy, konferansjerkę dyrektorki ICK Lidii Miłosz.

14 października 2019 r.
W kinoteatrze miało miejsce spotkanie autorskie z Mariuszem Szczygłem.
W spotkaniu uczestniczyło 220 osób. Gościowi wręczono list gratulacyjny z okazji otrzymania Literackiej Nagrody Nike za książkę „Nie Ma”.

Druga połowa września – 15 października 2019 r.
W odpowiedzi na konkurs „Scena dla Tańca 2020” Instytutu Muzyki i Tańca pracowaliśmy w ICK nad projektem pn. „Od kontemplacji do inspiracji – Teatr Tańca na scenie Kinoteatru Pasja”.

18 października 2019 r.
W kinoteatrze odbyło się wydarzenie przygotowane z okazji Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej:
– projekcja reżyserskiej wersji filmu „Chopin the Space Concert”;
– prelekcja Pana Mariusza Sobolewskiego – autora wielu projektów związanych z modelarstwem.
W wydarzeniu wzięły udział grupy szkolne pod opieką wychowawców.

22 października 2019 r.
ICK zorganizowało testowe zajęcia „W świecie X Muzy” według scenariusza dyrektorki Lidii Miłosz. Zajęcia poprowadzili: Lidia Miłosz, Joanna Neścior i Marek Klinicki.

23 października
ICK wsparło organizacyjnie Stowarzyszenie „W Kręgu” w organizacji spotkania „Tradycja dziadów w literaturze i kulturze”, podczas którego Emrys Kossek opowiedział o tym, jak ważna jest pamięć o przodkach.

29 października
W Iławskim Centrum Kultury odbyło się uroczyste otwarcie wystawy malarstwa Alfonsa Kułakowskiego – wybitnego pejzażysty, interpretatora otaczającego nas świata, obserwatora natury. Wystawa „Ruch” została zadedykowana Mieczysławowi Kułakowskiemu – zmarłemu we wrześniu 2019 roku bratu artysty. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Gustaw Marek Brzezin – Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Po części oficjalnej, przemowach i gratulacjach gości zaproszono do sali iławskiego kinoteatru. Tam mieli okazję wysłuchać koncertu fortepianowego Mirosława Dudy. Wydarzenie zamknęła projekcja filmu „Bracia” poprzedzona krótką rozmową z Małgorzatą i Wojciechem Staroniami – producentką i reżyserem.

Działania były możliwe dzięki doskonałej współpracy z wieloma osobami i instytucjami. Kierujemy podziękowania do: Janusza Smolińskiego – Sekretarza Województwa Warmińsko-Mazurskiego; Beaty Łangowskiej i Mirosława Mastalerza – Pianoforte Concert Management; Małgorzaty Szynal – Trzaskawki ze Stowarzyszenia SART; Zajazdu Chełmżyca – sponsora, który dostarczył pyszne sałatki, kanapki, ciasto oraz zapewnił obsługę gastronomiczną bufetu podczas wernisażu.

31 października 2019 r.
Iławianie mieli możliwość uczestniczyć w wydarzeniu patriotycznym poświęconym pamięci Kazimierza Piechowskiego „Uciekałem, aby żyć”. Inicjatywa była realizacją uchwały Rady Miejskiej z dnia 28 stycznia 2019, która ustanowiła bieżący rok Rokiem Kazimierza Piechowskiego. Iławskie wydarzenie zostało przygotowane w partnerstwie z „Fabryką Sztuk” w Tczewie, którego honorowym obywatelem jest Kazimierz Piechowski.
Po części oficjalnej, która odbyła się przed ratuszem, goście i organizatorzy udali się do kinoteatru. Projekcje wywiadu Anny Popek „Wojna i Miłość” i filmu „Uciekinier” poprzedził rys historyczny przygotowany przez Michała Mazanowskiego – nauczyciela historii ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Konopnickiej.
5 listopada
Spotkanie poświęcone obchodom 50 – lecia Festiwalu Old Jazz Meeting Złota Tarka 2020. Wzięli w nim udział: Grzegorz Piotrowski – dyrektor artystyczny Festiwalu, Lidia Miłosz – dyrektora ICK, Helena Jasiukowicz – kierowniczka działu organizacji imprez, Dariusz Łabuda – kierownik działu administracyjno-technicznego, Michał Kowalewski – kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Iławie;

5 listopada 2019 r.
Gościliśmy w ICK klasę VII D ze Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Marii Konopnickiej w Iławie wraz z wychowawczyniami. Instruktorka Agata Tecław przeprowadziła spotkanie, podczas którego młodzież obejrzała obrazy Alfonsa Kułakowskiego. Uczniowie dowiedzieli się, czym jest impresjonizm w malarstwie, a zdobytą wiedzę wykorzystali podczas zadania polegającego na wskazywaniu cech typowych dla omawianego kierunku.

7 listopada 2019 roku odbyła się wycieczka do Muzeum II Wojny Światowej i Stoczni w Gdańsku. W wydarzeniu wzięło udział 94 uczestników: w tym uczniowie ze wszystkich szkół podstawowych miasta Iławy, Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych, reprezentanci ZHP, Młodzieżowej Rady Miasta, PCK, reprezentanci organizacji Polskie Dzieci Wojny, delegacja Rady Miejskiej Iławy, nauczyciele – opiekunowie i przedstawiciele organizatorów. W ten sposób pragnęliśmy uhonorować młodzież szczególnie wyróżniającą się w nauce, zachowaniu, odnoszącą sukcesy w różnych dziedzinach, zasłużoną dla społeczności szkolnej działaniami o charakterze kulturalnym lub żywo interesującą się historią i problematyką społeczno – kulturalną.
Uczestniczyliśmy w warsztatach w Muzeum II Wojny Światowej: „Irena Sendlerowa i sieć pomocy”, „Z gruzu i popiołu”, „Żołnierska dola”, „Polskie Państwo Podziemne”. Wycieczka doskonale wsparła realizację celów kształcenia z podstaw programowych i wytycznych MEN oraz MKiDZN.

8 listopada
Zakończyły się prace komisji konkursu „Scena dla Tańca 2020” Instytutu Muzyki i Tańca. Iławskie Centrum Kultury znalazło się w gronie zwycięzców. Spośród 37 złożonych wniosków z całej Polski wybrano sześć. Przyznano nam 39 909 na realizację zaplanowanych działań. Stworzony we wrześniu przy współpracy z iławianką Katarzyną Leszek projekt „Od kontemplacji do inspiracji- Teatr Tańca na scenie Kinoteatru Pasja” będzie realizowany w marcu i kwietniu 2020 roku. Jesteśmy również partnerem w Projekcie OLSZTYŃSKIEGO TEATRU TAŃCA, który też znalazł się w ogólnopolskiej szóstce beneficjentów. Oznacza, że na jesieni będziemy mieli w Iławie kolejny spektakl w ramach projektu.

8 i 9 listopada
Iławskie Centrum Kultury wsparło koncert zespołu Iława Gospel Singers w ramach XXXI Zjazdu Młodzieży ‚NINIWA’. Zapewniliśmy realizację dźwięku i wsparcie artystyczne podczas prób.

11 listopada
Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości.

14 listopada
Zorganizowaliśmy bezpłatne projekcje filmów o Kazimierzu Piechowskim: „Uciekinier” oraz „Wojna i Miłość”. Naszymi gośćmi byli iławscy maturzyści, starsza młodzież ze szkół podstawowych i zainteresowani mieszkańcy Iławy. Inicjatywa była realizacją uchwały Rady Miejskiej z dnia 28 stycznia 2019, która ustanowiła bieżący rok Rokiem Kazimierza Piechowskiego.

15 listopada
Odwiedzili nas uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. Stefana Żeromskiego w Iławie wraz z nauczycielką panią Dorotą Granicą. Młodzież podczas spotkania zaznajomiła się z życiorysem i twórczością mistrza oraz uzyskała informacje na temat impresjonizmu. Goście z niezwykłym zainteresowaniem interpretowali obrazy autorstwa mistrza Alfonsa Kułakowskiego. O wystawie opowiedziała instruktorka Agata Tecław.

19 listopada
W ICK odbyły się kolejne zajęcia z cyklu „W świecie X Muzy”.
Gościliśmy uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Iławie. Podczas spotkania przeprowadziliśmy warsztaty kinowego savoir – vivre’u, zapoznaliśmy młodzież z sekretami zawodu kinooperatora i zaprosiliśmy do zwiedzania oraz poznawania historii budynku Kinoteatru „Pasja”. Zajęcia poprowadzili: Joanna Neścior i Ariel Rutecki.

22 listopada
ICK wspierało organizację jubileuszu PCK, który odbył się w sali kinoteatru „Pasja” i sali konferencyjnej

24 listopada
Zorganizowaliśmy wydarzenie, na które złożyła się bezpłatna dla widzów projekcja filmu Wojciecha Staronia „Bracia” związanego z dostępną w ICK wystawą „Ruch” mistrza Alfonsa Kułakowskiego. Po projekcji zaprosiliśmy uczestników seansu do sali konferencyjnej na wystawę malarstwa.

25 listopada
Koncert zespołu Breakout i Piotra Nalepy

25 listopada
Nowa oferta – zajęcia rytmiczno – taneczne z elementami zabaw regionalnych dla dzieci od II klasy szkoły podstawowej i młodzieży. Podczas zajęć: poznawanie folkloru poprzez regionalne zabawy, tańce i śpiew; trening prawidłowej postawy ciała w tańcu; wprowadzenie do nauki podstawowych kroków polskich tańców narodowych; kształtowanie słuchu i poczucia rytmu.
W listopadzie – przyjmowaliśmy grupy szkolne na zorganizowane zajęcia z edukacji kinowej i prowadziliśmy kuratorskie oprowadzanie po wystawie malarstwa Alfonsa Kułakowskiego. Przed ratuszem udostępniliśmy wystawę plenerową, która prezentuje skomplikowane koleje życia Kazimierza Piechowskiego.

3 grudnia
USC Złote Gody

4 grudnia
Gala „Bratnia dłoń”

13 grudnia
Koncert Korteza

15 grudnia
Jarmark Bożonarodzeniowy na Starym Mieście w Iławie

17 grudnia
Spotkanie z Astronomem dr. Tomaszem Kamińskim z PAN

19 grudnia
Jasełka w wykonaniu dzieci z przedszkola Majka

19 grudnia
Podsumowanie cyklu ” Historia jednej ulicy”, spotkanie z Michałem Młotkiem i Dariuszem Paczkowskim

31 grudnia
Spektakl Teatralny „Bóg Mordu”

31 grudnia
Sylwester miejski przy Kinoteatrze „Pasja”.