Jagoda Ignaczak o Teatrze Tańca

„Mniej interesuje mnie to, jak ludzie się poruszają, a bardziej to, co ich porusza” – (Pina Bausch)

Dnia 1 marca 2020 r. w sali konferencyjnej Iławskiego Centrum Kultury mieliśmy okazję wysłuchać wykładu pt. „Teatr tańca – kusząca hybryda”, który wygłosiła Jagoda Ignaczak – teatrolog, historyk tańca, doświadczony wykładowca akademicki, laureatka nagrody im. Janiny Jarzynówny-Sobczak, przyznawanej w ramach konkursu Perły Tańca i wielu wyróżnień w dziedzinie kultury. Podczas prelekcji publiczność uzyskała cenne informacje na temat procesu kształtowania się zjawiska teatru tańca, jego korzeni oraz czynników, które zbudowały jego współczesne oblicze. Dyskusje o teatrze tańca po raz pierwszy podjęto w 1973 r. Teatr tańca jest efektem niedosytu twórców, którzy chcieli poszerzyć wysyłany do widza komunikat, uczynić go bardziej atrakcyjnym. Jest to gatunek, który nie trzyma się jednej określonej formy. Przenikają się w nim różne dziedziny sztuki – nie tylko teatr i taniec, ale również literatura, plastyka, film, a nawet elementy nauki i filozofii. Jagoda Ignaczak porównała teatr tańca do poematu dygresyjnego: „Wątki literackie pojawiają się w spektaklach pozornie przypadkowo oraz w sposób fragmentaryczny, bo nie jest intencją choreografa opowiadanie historii w sposób linearny”. Prelegentka podkreślała rolę publiczności i otwartość gatunku na inspiracje z zewnątrz: „To od wrażliwości odbiorcy zależy, jaka opowieść z tego powstanie. Widz jest tu partnerem, pełnoprawnym współuczestnikiem spektaklu. Teatr Tańca to przestrzeń otwarta na współpracę z widzem, w której część odpowiedzialności za efekt końcowy spoczywa na odbiorcy. To metafora rzeczywistości, zatem zmienia się tak szybko, jak zmieniają się okoliczności zewnętrzne.”
Wykład zilustrowany fragmentami widowiska Batsheva Dance Company stanowił inaugurację projektu pt.: „Od kontemplacji do inspiracji – Teatr Tańca na scenie Kinoteatru „Pasja” w Iławie” pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Iławy, na który ICK otrzymało dofinansowanie w wysokości prawie 40 tys. zł w ramach Programu „Scena dla tańca 2020”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.
Dziękujemy serdecznie za pomoc organizacyjną: Szkoła Tańca i Akrobatyki SPINEL, Monika Rudowska, Rafał Pięknik
Koordynator projektu: Katarzyna Leszek

W zakresie projektu odbędą się również:

09.03.2020 r. – Spektakl pt. „Showreel” w wykonaniu Urszuli Bernat-Jałochy, Marcina Motyla

30.03.2020 r. – Spektakl pt. „Ewa i On” w wykonaniu Iwony Olszowskiej, Pawła Koniora

06.04.2020 r. – Spektakl pt. „Real Love” w wykonaniu Teatru Tańca Zawirowania

19.04.2020 r. – Warsztaty taneczne GAGA z Małgorzatą Mielech we współpracy ze Szkołą Tańca
i Akrobatyki Spinel (zapisy na warsztaty prowadzi Szkoła Tańca i Akrobatyki Spinel)

20.04.2020 r. – Spektakl pt. „Cicha” w wykonaniu Pauliny Wycichowskiej oraz Malwiny Paszek
15.05.2020 r. – Spektakl dla dzieci pt. „Pan Kejk” w wykonaniu Olsztyńskiego Teatru Tańca
w ramach Iławskiej Nocy Muzeów.

Projekt: Od kontemplacji do inspiracji – Teatr Tańca na scenie Kinoteatru „Pasja” w Iławie pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Iławy.

Spektakl współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach Programu Scena dla tańca 2020.
_RON4002

_RON3991

_RON3981

2.3.2020
 

Komentarze zostały wyłączone.