14-15 lipca 2018r. DNI IŁAWY

Iławskie Centrum Kultury zaprasza na kolejną odsłonę Dni Iławy z gwiazdami formatu ogólnopolskiego. Pierwszego dnia (14.07), na boisku przy basenie miejskim wystąpią: Beata i Bajm, Dawid Kwiatkowski, Andrzej Piaseczny. Początek koncertów godz.18.00. Kolejny dzień (15.07) to biesiada z TVP Silesia w Amfiteatrze Miejskim w Iławie. Zagrają: Grupa Romana, Mirosław Jędrowski i Teresa Werner. Początek godz.15.30. Na wszystkie koncerty wstęp jest bezpłatny.

14 LIPCA (SOBOTA) MIEJSCE: BOISKO PRZY BASENIE MIEJSKIM

18.00 – koncert DAWID KWIATKOWSKI
20.00 – koncert ANDRZEJ PIASECZNY
22.00 – koncert BAJM
23.45 – koniec imprezy

Dawid Kwiatkowski

22-letni wokalista, autor tekstów, kompozytor. Największe odkrycie roku 2013. Najgłośniejszy debiut dekady i najbardziej pożądana młoda osoba polskiej sceny muzycznej. Jeden z najbardziej oczekiwanych artystów koncertowych w Polsce. Głos młodego pokolenia, idol nastolatek. Dotychczas wydane 4 albumy: „9893”, „Pop&Roll, „Element Trzeci”, „Countdown”. W okresie premiery każdy z albumów Dawida znalazł się w Top 5 najlepiej sprzedających się płyt w Polsce wg OLiS.Debiutancki album zajął II miejsce bestsellerów EMPIC.COM w 2013 r. Jako pierwszy w Polsce otrzymał złotą płytę przed premierą, a kolejną pobił swój własny rekor otrzymując platynową za krążek „Pop&Roll”. Fizycznie sprzedanych ponad 100 tys płyt. Wkrótce licznik zagranych koncertów przekroczy 500, a liczba sprzedanych biletów na trasach biletowanych przekroczyła ponad 60 tys.Trasy koncertowe Dawida to perfekcyjnie przygotowane show. Każdy koncert grany jest na zywo z udziałem topowych polskich muzyków. (Więcej Dawid Kwiatkowski)

Andrzej Piaseczny

Urodził się w Pionkach koło Radomia. Od najmłodszych lat interesował się muzyką, śpiewał w szkolnym zespole Cavatina (jako jedyny wokalista wśród ośmiu dziewcząt). Po ukończeniu liceum w klasie o profilu biologiczno – chemicznym rozpoczął studia na WSP w Kielcach, kierunek – wychowanie muzyczne. Miał nadzieję spotkać tam osoby, z którymi mógłby założyć zespół. I tak się stało – w 1992 roku Artysta przyłączył się do grupy Mafia.Zanim jednak zespół nagrał swój pierwszy album, Andrzej wystąpił w konkursie młodych talentów we Wrocławiu, w koncercie Debiutów na Festiwalu w Opolu, oraz zorganizował w Kielcach swój pierwszy solowy koncert. „Mafia” – pierwsza płyta zespołu, spodobała się wytwórni Zic-Zac, z którą później grupa podpisała kontrakt. Na krążku znalazł się między innymi utwór „Wishing Well” z repertuaru zespołu Free, a „Krótka piosenka o miłości” z tekstem Andrzeja i muzyką Zdzisława Zioło stała się hymnem Festiwalu w Jarocinie’ 93. ( Więcej – Andrzej Piaseczny)

Beta i Bajm

Historia grupy Bajm zaczęła się w marcu 1978. Wokalista Andrzej Pietras zaproponował wówczas rodzeństwu Kozidraków: wokalistce Beacie oraz śpiewającemu gitarzyście Jarosławowi po ich występie na scenie lubelskiego Domu Kultury „Medyk”, stworzenie wspólnego zespołu. Do grupy wkrótce dołączył kolejny gitarzysta, Marek Winiarski. Już w ciągu pierwszych dwóch miesięcy działalności zespół zaczął odnosić sukcesy. Najpierw, podczas VII Przeglądu Wokalistów i Zespołów Młodzieżowych w Świdniku, Bajm zdobył „Brązowego Koziołka Matołka” za piosenkę „Rano”. Następnie wystąpił na Młodzieżowym Przeglądzie Piosenki w Toruniu, gdzie zajął miejsce w pierwszej dziesiątce, dzięki czemu zakwalifikował się do konkursu „Debiuty” festiwalu polskiej piosenki „Opole ’78”. Występ w Opolu okazał się przełomowy dla grupy. Z utworem „Piechotą do lata” Bajm zdobył tam drugie miejsce, a wyróżniona piosenka podbiła całą Polskę, błyskawicznie zapewniając zespołowi status gwiazdy. Przebój ten utrzymany był w harcersko-turystycznej stylistyce i taki też był cały początkowy repertuar Bajmu aż do 1980. Bajm grał wtedy w akustycznym składzie, a jedyną pozostałością po tym okresie były jedynie single, bo do wydania całego albumu z tym materiałem nigdy nie doszło. Od samego początku za repertuar odpowiedzialni byli głównie Kozidrakowie – Jarosław za kompozycje, a Beata za teksty. (Więcej o zespole Bajm)

Letnia Scena Eski 2018 w Iławie

15 LIPCA (NIEDZIELA) MIEJSCE: AMFITEATR MIEJSKI

15.30 – Grupa ROMANA
16.30 – Mirosław Jędrowski
18.00 – Teresa Werner

Mirosław Jędrowski

Jędrowski jest prekursorem Biesiady w Swojskim Klimacie i tą drogą utworzył Żelazny Babski Comber, czyli 10 dniowy cykl imprez organizowanych w Domu Kultury Batory, gdzie zjeżdżają się Panie z dosłownie całej Europy. W 2008 roku powstał hit „Nasza klasa S”. Piosenka podbiła wszystko co tylko mogła podbić a w Londynie sznurek śpiewających ludzi był nie do zliczenia. Mirosław Jędrowski jest wzorem innych artystów, autorem tekstów oraz muzyki. Jego piosenki są na listach każdego radia, trafiają do serc i zdobywają popularność wśród słuchaczy. Jest gwiazdą telewizji TVS i częstym gościem stacji telewizyjnych TVP 1, TVP 2, TVP Katowice.

Teresa Werner

Artystka, piosenkarka. Od 16 roku życia związana z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”. Ślązaczka pochodząca z Nakła Śląskiego. Występowała na najbardziej prestiżowych scenach świata między innymi na Broadway’u i w Carnegie Hall w Nowym Yorku. W 1991 roku reprezentowała Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” na festiwalu piosenki ludowej w Republice Południowej Afryki, na którym zajęła 1 miejsce. Jej występy obejmowały Europę, Afrykę, Azję oraz Amerykę Północną. W 1998 roku odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2013 roku wyróżniona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaką Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Autorka tekstów. W swoim dorobku artystycznym posiada płyty o statusie złotym i platynowym.

Grupa Romana

Częstochowska Kapela Biesiadna ” Grupa Romana” powstała w 2002 roku – z inicjatywy Romana Krysta , który do dnia dzisiejszego jest jej kierownikiem. Kapela należy do jednych z najlepszych kapel w Polsce uprawiających ten styl muzyczny, zwany folklorem miejskim ,jest laureatem wielu festiwali i przeglądów. Wielokrotnie nagradzana między innymi : Certyfikat „najlepsze w Polsce/ The best in Poland”, „Złote Liście Łaziskie”, Merentibus , złota honorowa odznaka ” zasłużona dla woj śląskiego”- trudno było by tu wymienić wszystkie osiągnięcia, a sam kierownik kapeli Roman Kryst ma na swoim koncie dziesiątki osiągnięć , odznaczeń za kultywowanie tradycji muzykowania , ratowanie dziedzictwa narodowego i udostępnianie go dla ogółu. Repertuar to głównie własne kompozycje , ale w repertuarze znajdują się również utwory biesiadne, ludowe, patriotyczne , religijne, oraz znane standardy estradowe.

2.7.2018
 

Komentarze zostały wyłączone.