25 czerwca 2017r. „XII POPOŁUDNIE Z KULTURĄ UKRAIŃSKĄ”

Jak co roku zapraszamy serdecznie na „Popołudnie z Kulturą Ukraińską”, które odbędzie się w niedzielę 25 czerwca o godz16.00 w Amfiteatrze Miejskim w Iławie. Utalentowani wokaliści, wyjątkowa muzyka oraz barwne stroje przybliżą nam bogactwo dziedzictwa kulturowego sąsiadów zza Wschodniej Granicy. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

WYKONAWCY

Muzykanci kapeli Susidojki w składzie: Eugenia Przysłupska , Danuta i Eugeniusz Hodowaniec

Rodzinna Kapela Wasilewskich – Ewa, Iga, Kaja Robert Wasilewscy.
Instrumentarium:Ewa- skrzypce, śpiew, Iga- skrzypce, kontrabas, bęben, śpiew, Kaja – klarnet, śpiew
Robert – cymbały huculskie, kontrabas, flety pasterskie, bęben, śpiew

Informacje o kapeli Susidojki:

W 2017 r. mija 70 rocznica przymusowego przesiedlenia w ramach Akcji Wisła 15 rodzin z bieszczadzkiego Bukowca w woj. olsztyńskie. Wśród tych ostatnich przesiedleńców znalazły się dwie rodziny bojkowskich muzykantów: Hodowańców i Łesyków. Zasiedlono je w okolicach Lidzbarka Warmińskiego. Niemalże od samego początku swojego nowego życia rodziny te kontynuowały bojkowskie tradycje muzyczne przywiezione z rodzimych Bieszczad. Pod koniec lat 60 z rodzinnego, sąsiedzkiego muzykowania powstała „dwurodzinna” kapela „Susidojki”, która przez dwie dekady koncertowała w całym kraju.Na ogólnopolskiej scenie zadebiutowali w roku 1971, na IV Festiwalu Ukraińskiej Pieśni, Muzyki i Tańca w Warszawie. Byli okrzyknięci odkryciem i rewelacją. Od tamtej pory żadna z kolejnych edycji festiwalu nie mogła się odbyć bez nich. Charakter ich muzyki określany był jako czysto źródłowy, nie zepsuty cywilizacją, pełen energii i żywiołowości. W połowie lat 70 kapelę objął patronatem d. Lidzbarski Dom Kultury. Członkowie zespołu zmienili nazwę zespołu z ukraińsko brzmiącej „Susidojki” na: „Bobrowiczanie” i poszerzyli repertuar- z dotychczas wyłącznie rodzimego, o utwory ludowe z Warmii i Mazur i innych terenów Polski. Mimo to w repertuarze koncertowym pojawiały się ich rodzime utwory z Bieszczad. A były to kołomyjki, poleczki, walczyki, krakowiaki, kozaki. Podstawowy skład instrumentalny kapeli stanowiły: skrzypce prym, skrzypce wtór- sekund, basy/kontrabas. Pierwotnym składem zespołu zawiadywali: śpiewaczka- Stefania Lesek i skrzypek- Dymitr Hodowaniec.

Wraz z dorastaniem dzieci kapela poszerzała się o kolejnych członków tych rodzin, przyjaciół- muzykantów przesiedlonych z Bieszczad. Koncertowali z sukcesami do II połowy lat 80. Byli laureatami wielu nagród. O wyjątkowości zespołu świadczyć może to, że był częstym gościem cyklicznych audycji poświęconych folklorowi w PR 1 Polskiego Radia. Jako jedyna kapela bojkowska znalazł się na analogowej płycie z r.1986 p.t. „Połoniny- pieśni Bojków i Łemków”. Kilka utworów „Bobrowiczan” zamieszczono- jako jedyny przykład instrumentalnej muzyki bojkowskiej – na wydawnictwie płytowym Polskiego Radia w serii Muzyka Źródeł, vol. p.t. „Mniejszości narodowe i etniczne w Polsce cz. I”. Trzy utwory kapeli ukazały się również w latach 70 na analogowej płycie „Od poleczki do poleczki” wydanej przez Polskie Nagrania. Te nieliczne nagrania stają się inspiracją dla muzyków nurtu folk. Zespół zaprzestał swej działalności po śmierci przedstawicieli starszego pokolenia.

Informacje o rodzinnej kapeli Wasilewskich

Są rodziną od 1990 r. Wtedy Ewa i Robert obiecali sobie, że nic ich nie rozłączy aż do śmierci. Oboje byli też wtedy po słowie z życiem artystycznym. Ona z teatrem, pantomimą i muzyką. On z poezją, fotografią i muzyką. Wkrótce urodziło się ich szczęście – córki: Iga i Kaja. A potem urodziły się wspólne marzenia i realizacje. Wszystkie podporządkowane pomysłowi twórczego i intrygującego przeżywania życia i świata.
Zamieszkali w Szczytnie – ponad ćwierć wieku temu.
Zawsze im towarzyszyła muzyka. Najbardziej inspirowała i inspiruje ich po dziś dzień muzyka tradycyjna z prostym, ale ważnym przekazem o życiu, człowieku, Bogu i świecie wierzeń. Tu powstała w 2000 r. Sielska Kapela Weselna z nestorem harmonistów pedałowych – p. Stanisławem Młynarskim. Z dźwiękiem cymbałów wileńskich autorstwa innego ze szczycieńskich maestrów- poety, muzykanta– ś.p. Stanisława Ciukszo. A potem przyszedł czas Transkapeli, Nikifolku i kilku innych projektów muzykanckich. Nagroda Polskiego Radia – Folkowy Fonogram Roku za najlepszą płytę folkową roku 2005 dla Transkapeli.

Nagrody na festiwalach. Nagroda Ministra Kultury, Marszałka Woj. Warm- Maz. Koncerty w większości krajów europejskich. 4 albumy płytowe w dorobku, w tym jedna reedycja światowa, kilka składanek płytowych, audycje radiowe i telewizyjne. Równocześnie, od początku XXI wieku, działali performatywnie w Szczytnie i w innych częściach Polski, cały czas poruszając się w obszarze tradycji muzycznych, tańca i teatru. W 2004 r. założyli Stowarzyszenie Twórców i Orędowników Kultury ANIMA, inicjując i realizując z przyjaciółmi w trakcie ostatniej dekady szereg działań z obszaru kultury ludowej, tradycji, muzyki i teatru. Najważniejsze z nich to spektakle teatralne zrealizowane w nietypowych dla teatru miejscach: lesie, specjalnie adaptowanych stodołach wiejskich. Wszystkie poświęcone historii lokalnej, dziedzictwu i tradycjom Mazur. W ciągu kilku lat powstały już 3 spektakle, w tym roku planowana jest kolejna premiera. W 2016 r. za swoje teatralne działania stowarzyszenie otrzymało nagrodę Godni Naśladowania w kategorii Najlepsza Inicjatywa Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko- Mazurskiego. A cała rodzina Wasilewskich otrzymała Statuetkę Juranda – nagrodę starosty Szczycieńskiego za całokształt działań na rzecz upowszechniania i rozwoju kultury.

W większości tych działań biorą aktywny i cenny udział ich ukochane córy. A przecież i one doroślały i coraz bardziej się usamodzielniają- również artystycznie.Iga- skrzypaczka, obecnie studentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, od kilku lat frontmentka Transkapeli, na swoim koncie ma już współpracę z Teatrami Dramatycznymi w Warszawie i Białymstoku, wspólnie z Transkapelą nagrała płytę Neon Fields i ścieżkę dźwiękową do filmu „Sprawiedliwy” w reż. Michała Szczerbica. Uczestniczka projektów artystycznych i muzycznych- w tym jazzowych- m. in. Michała Urbaniaka, czy folkowych z Taraf de Haiduks z Rumunii. Kaja- śpiewaczka, klarnecistka, laureatka konkursów wokalnych- z najważniejszą I nagrodą na ogólnopolskim festiwalu poezji śpiewanej i aktorskiej „Spotkania Zamkowe”. Pisze wiersze i fotografuje- tu również jest doceniana. Grywa w teatrze……

A rodzice? Wciąż tak samo. Choć teraz częściej muzykują w teatrze….a ostatnio w filmie („Sprawiedliwy” w reż. Michała Szczerbica), do którego Robert ułożył muzykę a Transkapela ją wykonała. W duecie małżeńskim Nikifolk występują w swoich autorskich etiudach teatralno- muzycznych stworzonych w ramach stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego ( oboje są stypendystami) . W roku 2015 cała rodzina nagrała płytę p.t. „Muzyka Bojków na Mazurach” wieńcząc projekt etno- muzyczny poświęcony mniejszości karpackiej osiedlonej po wojnie w naszym regionie.W tym roku kontynuują tę pracę muzyczną, poszerzając ją o element edukacyjny – wspólnie z muzykantami Susidojek prowadzą warsztaty, spotkania i grają koncerty.

22.5.2017
 

Komentarze zostały wyłączone.